Baştan sona büyük keyif alarak okuduğum ve yazarın söylemek istediğine ve söyleyiş tarzına sadık kalmaya gayret ederek çevirmeye çalıştığım bu kitabı çok seveceksiniz. Yazarın, Ataköy Marina Yacht Club yayınları arasından çıkan “Buz” adlı kitabını okuduğumda, yeni kitabını okuyacağım günü iple çekmeye başlamıştım. Çünkü Tristan Jones, deneyimleri tartışılmaz bir denizci olmasının yanında, muhteşem bir anlatıcı. Dünya denizcilik öyküleri edebiyatının önde gelen isimlerinden. İyi bir anlatıcı olmasının kökeninde yatanlardan biri, kimsenin yaşamadığı kadar çok ve farklı deniz deneyimleri yaşamış olmasının yanında, iyi bir okur olması da yatıyor. Dünyanın hangi köşesine giderse gitsin, o köşedeki kütüphaneyi mutlaka ziyaret eden, ziyaret ettiği ülkenin insanları, tarihi, coğrafyası, kültür birikimi, arkeolojisi, vs. hakkında bilgi edinen, sonra da edindiği bu bilgileri kendi okuruna ustalıkla aktaran gerçek bir yazar.

Kimileri, Tristan Jones’in anlattığı her öyküyü, ya anlattığı şekilde yaşamadığını ya da hiç yaşamadığını iddia eder. Bu iddiayı önemsemiyorum. Çünkü Tristan Jones okumak, denize açılmayı, bilgi edinmeyi, okumayı ve yeniden denize açılmayı özendiren törensel bir eylem. Benzer iddialar, bir başka ünlü seyyahı, bizlerin çok yakından tanıdığı Evliya Çelebi için de ortaya atılmıştır. Ama bu iddialar bizim Evliya Çelebi okumaktan, onun tatlı diliyle gittiği yerlere uzanmaktan vazgeçmemize neden olamadı. Ayrıca Atlantik’i on sekiz kez geçmiş Tristan Jones’in, anlatacak yeterli öyküsü olduğu muhakkak.

Sıradışı Yolculuk’u okurken, yanınızda bir atlas bulundurmanızı öneririm. Dozunda argosu ve zaman zaman okumaya ara verecek kadar gülmeye neden olan espri anlayışı ile bizi zaten her gittiği yere götüren Tristan Jones’i adım adım harita üzerinden takip etmek, bir anlamda “gitmeyi” daha gerçek kılıyor.

Çevirirken duyduğum hazzı, sizlere de yansıtmak için elimden geleni yaptım.
Kusurlarımız varsa, affola!

Ataköy Marina Yacht Club ve değerli editör Sezar Atmaca’ya sonsuz teşekkürlerimle…

Tayfun Timoçin

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ÇAPA - ÇIPA - ÇİPO - DEMİR

AMATÖR İLE PROFESYONEL ARASINDAKİ FARKLAR

PÎRÎ REİS NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?