NASA'NIN "DÜNYA DIŞI YAŞAM" AÇIKLAMASI HAKKINDA

(Facebook'ta paylaşmıştım bunu. Buraya da alayım dedim.)
Biliyorsunuz, NASA'NIN DÜNYA DIŞI YAŞAM BULDUK, ÇOK ÖNEMLİ ŞEYLER AÇIKLAYACAĞIZ açıklaması, tesadüf bu ya, ABD ve dünyadaki Wikileaks depreminin hemen ardından gelmişti.ABD bunu çok yapar. (Türkiye'de de çok yapılır.) Bir gündemden kurtulmak istiyorsan, saçma da olsa daha önemliymiş gibi başka bir şey yarat. Bulamazsan, git acayip bir şey yap! Şöyle yazmışım o gün:

SANKİ: Wikileaks belgelerinin, ABD'nin iç yüzüne ışık tutup, ışık tuttuğu yerlere ait çok sigara içmiş akciğer kıvamında pislik görüntüleri her yana saçılınca tepedeki birileri, heyecan ve panikle, "Ulan çabuk bir şey bulup gündem yaratın. Aman gözler üzerimizde, bu kez hiçbir kuleye uçak falan dürtmeyin. Bu insan denen canlı tuhaftır, olmayana ergimeye bayılır. Uzay deyin, canlı deyin.. Bulun bi şey de bizi unutsunlar. Çabuk!" dedi. 
Bunun üzerine bu dünyanın insanlarını uyutma eylemini, başka dünyaları araştırmayı sürdüren NASA üstlendi. Laboratuvar ortamında geliştirdikleri, fosfor yerine DNA zincirine tutamak olan arseniki fark ettiklerini açıkladılar. Açıklayan ablanın biraz olsun makyaj yapması beklenirdi, zira bütün dünya onu seyredecekti, biliyordu bunu günler öncesinden. (En azından Wikileaks krizinin ertesi günü biliyor olmalıydı.) Ama çok çalışmakta olan bilim kadını böyle olur, zaten zavallıcığı laboratuvardan kerpetenle çıkardık, geleceği yoktu garibimin, imajını vermek için böyle çıktı. Açıklamada, dünya dışı hayatla ilgili (ki öyle lanse edilmişti) hiçbir şey yoktu. Bu konuda akıllara durgunluk verecek şekilde yapılan tek açıklama, "Biz bunu burada yapabiliyorsak, kimbilir uzayda ne oluyordur!" gibi, "Ulan böyle manitam olsun, yüz milyon borcum olsun" kıvamında acayip bir açıklamaydı. Amerikalılar daha önce de Irak'ta nükleer silah olduğunu ama demokrasi olmadığını söyleyip olanları alıp, olmayanı yerine koyacaklarını söylemişlerdi. Ne varsa aldılar ama yerine bir şey koymayı unuttular sadece. Belki NASA'da çalışan makyajsız abla da, çok çalışmaktan evine gidemediği için akşam laboratuvarda çamaşır suyuna yatırdığı kilotunun yanına DNA zincirini düşürmüştür de fosforlu desenler, öyle bir görüntü vermiştir. İşin iç yüzü biraz karanlık gibi. Fakat dış yüzü daha anlaşılır: If you eat! :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ÇAPA - ÇIPA - ÇİPO - DEMİR

AMATÖR İLE PROFESYONEL ARASINDAKİ FARKLAR

PÎRÎ REİS NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?